Stronę internetową można stworzyć na dwa sposoby. Korzystając z gotowych szablonów lub tworząc autorski projekt. Jak to zawsze w życiu bywa, każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Dziś postaramy się wyjaśnić dla kogo strona na szablonie będzie wystarczająca, a kto powinien zdecydować się na indywidualny projekt.

Strona na szablonie

Do tematu należy podejść obiektywnie. Często napotykamy bowiem na artykuły, które strony postawione na szablonach skazują na niezasłużony lincz. Owszem mają swoje wady, ale ich grupa docelowa jest całkiem inna, niż stron stawianych według indywidualnego projektu. Rozpatrywanie ich specyfiki powinno zależeć od tego komu taka strona ma służyć i do czego.

Zalety szablonowych stron
  • niższy koszt postawienia
  • krótszy czas oczekiwania na stronę
Wady szablonowych stron
  • ograniczenia w wyglądzie i funkcjonalnościach
  • podobieństwo do innych stron

Strona na szablonie w zupełności wystarczy osobom, które potrzebują typowej strony wizytówkowej, której nie planują rozbudowywać w przyszłości. Trzeba pamiętać także, że w szablonach zmienia się zazwyczaj tylko logo, zdjęcia i teksty (bez ingerencji w układ i funkcjonalności szablonu). Wszelkie dodatkowe zmiany mogą generować dodatkowe koszty.

Strona szyta na miarę

Coś co jest stworzone typowo pod nasze wymagania, zawsze będzie lepsze, ale też i droższe. Inaczej wszyscy chodziliby w garniturach szytych na miarę i posiadali strony z autorskimi projektami. Inwestycja w spersonalizowaną stronę jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią ograniczeń i chcą się wyróżnić.

Zalety autorskich stron 
  • unikalność i oryginalność wyglądu
  • czysty, nieobciążający kod
Wady autorskich stron 
  • wyższe koszty związane z większą ilością pracy
  • dłuższy czas oczekiwania na stronę

Im bardziej strona jest spersonalizowana i rozbudowana o specyficzne dla danej branży funkcjonalności tym jest droższa. Jednak często początkowo określony budżet w zupełności wystarcza. Nie czekają nas niespodzianki w trakcie tworzenia strony (o ile na początku określimy czego potrzebujemy). To, że kod pod taką stronę jest pisany w zupełności od zera, pozwala jego twórcom bezproblemowo w niego ingerować.

Podsumowanie

Strona na szablonie nie daje takiej swobody jak strona indywidualna. Chęć prostych zmian w układzie często niesie ze sobą więcej pracy, niż napisanie witryny od zera. Jeśli jednak nie masz wymagań co do określonego układu treści i grafik na swojej stronie, i nie przeszkadza Ci fakt, że ktoś może posiadać witrynę bardzo podobną do Twojej, spokojnie wybierz szablonową stronę.

Natomiast gdy chcesz mieć witrynę znacznie bardziej unikalną, zaspokajającą wszystkie Twoje potrzeby, odłóż większą kwotę i stwórz stronę „uszytą na miarę.” Później pozostanie Ci już tylko wybór czy wyposażyć ją w CMS’a.

Obecnie brak komentarzy