Film video w tle strony to rozwiązanie na jakie decydują się tylko wybrani twórcy witryn. Czemu pomimo nieustannej rywalizacji o uwagę odbiorców i chęci bycia „innym niż wszyscy”, nie natrafiamy na witryny z filmami znacznie częściej? Przecież zdjęcia w wysokiej rozdzielczości to już nie nowinka, więc nikogo nie zaskoczymy. Dowiedz się kiedy decyzja o umieszczeniu filmu na stronie to strzał w dziesiątkę, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Kiedy lepiej pozostać przy zdjęciach

film video w tle czy zdjęcia

Za powyższym rozwiązaniem przemawia jedna, najważniejsza wada filmów – ich waga, która zdaje się przyćmiewać solidne zalety. Osadzenie filmu na stronie wiąże się ze sporym obciążeniem serwera. Nikt nie lubi, gdy strona długo się wczytuje, nie mówiąc już o zacinaniu się filmu, który ma stanowić główną atrakcję witryny. No tak, w zasadzie na pewno coś takiego nie zostanie niezauważone… ale zamiast okrzyków „wow!” czeka nas kubeł zimnej wody w postaci zamknięcia naszej strony w czasie 2-3 sekund.

Nie trać czasu na film, gdy:

  • Twój serwer nie ma odpowiednio dużej przestrzeni i transferu
  • osadzenie filmu znacząco spowolni wczytywanie Twojej strony

To podstawowe argumenty jakie powinny odciągnąć Twoje myśli od implementowania filmu video na stronę. Jeśli nie wiesz czy Twój serwer pociągnie film – napisz do nas, a sprawdzimy to dla Ciebie 🙂 Uwierz, że nawet najlepszy film, z ciekawymi efektami i dobrą rozdzielczością nie stanowi atutu, jeśli nie chodzi płynnie lub spowalnia witrynę.

Film video w tle strony jako jej atut

Jeśli nie martwi Cię miejsce na serwerze, a transfer spokojnie wystarczy na zamieszczenie choć jednego filmiku, czas pomyśleć nad specyfiką materiału, który chcesz prezentować. Musi być na tyle atrakcyjny i przemyślany, aby nie denerwować odwiedzających. Większość internautów nie lubi, gdy atakuje się ich filmami, które są chaotyczne, głośne i zbyt natarczywe. Twój film musi być spójny z witryną, a najlepiej gdyby się z nią zlewał. Nie chodzi nam przecież o rozproszenie uwagi odbiorców, a ich wzrok nie może być agresywnie bodźcowany.

Darmowe filmy na Twoją stronę

Wejdź na Coverr i poszukaj inspiracji wśród filmików, które są udostępniane bezpłatnie w licencji CCO. Na proponowanej przez nas stronie, możesz sprawdzić jak poszczególne filmiki prezentują się w tle strony. Co tydzień pojawiają się nowe filmy, więc spokojnie trafisz na coś idealnego właśnie dla Ciebie.

Film video w tle witryny musi być dobrze wkomponowany i współgrać z jej tematyką. Poniżej przedstawiamy przykłady stron, gdzie osadzenie video, było strzałem w dziesiątkę.
  1. The Yacht Company to strona, w której pełnoekranowy film buduje dobre skojarzenia z marką. Materiał został przemyślany, tak aby wpasować się w teorię rytuałów (świetne narzędzie sprzedażowe, o którym może opowiemy innym razem). Twórcy pomyśleli także o użytkownikach, którzy nie przepadają za muzyką na witrynach i dodali przycisk możliwości włączenia/wyłączenia muzyki.
  2. Eagle Clean pokazuje, że im film prostszy tym lepiej. Bardzo kreatywny pomysł, aż się wydaje, że faktycznie pomazano nam ekran komputera!
  3. Weltrade to przykład przemyślanej i wciągającej koncepcji. Wykorzystanie filmu jako zdecydowanej części strony w cale nam nie przeszkadza. Video buduje atmosferę i sprawia, że chce się pozostać tu na dłużej.

Sprawdź czy Twój film nie odstrasza

Jak widzisz koncepcje na wykorzystanie filmów są różne, ale łączy je jedno: sprawiają, że strona zyskuje atrakcyjność ale też przychylność. Najlepszym sposobem, aby uzyskać taki efekt jest osadzenie filmu w Twojej witrynie i sprawdzenie jej pod względem odbioru przez odwiedzających. Możesz posłużyć się narzędziem takim jak Hotjar, które nagrywa zachowania użytkowników wchodzących na Twoją stronę. Dzięki temu dowiesz się czy zamieszczony przez Ciebie film ich przyciąga, czy może warto zastanowić się nad jego zmianą.

 

Obecnie brak komentarzy