Używanie Flasha do tworzenia stron internetowych było rozwiązaniem często używanym przez programistów w latach 2004-2008. Jako, że mnóstwo tych stron nadal żyje sobie w sieci, bardzo często można się na nie natknąć. Kto wie, może sam jesteś właścicielem jednej z nich? Jeśli tak, nastaw się na niemiłe wieści.

Google Chrome przestaje wspierać Flasha

Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych już od września poprzedniego roku zaczęła mocno blokować elementy wykorzystujące tę technologię. Teraz idzie o krok dalej – całkowicie minimalizuje wsparcie dla Flasha. Dzieje się tak, ponieważ Google w dbałości o swoich użytkowników nie chce dłużej promować technologii, która jest, co by tu dużo mówić… niebezpieczna.

Strona we Flashu łatwym celem hakerów

Flash stwarza mnóstwo możliwości ingerencji w swoją strukturę. To tak, jakby wybrać się na paintball bez kasku i stroju ochronnego. Łatwo w takiej sytuacji sowicie oberwać (na prawdę nie polecam!). Teraz sobie wyobraź, że internet jest jednym, wielkim polem paintballowym, na którym hakerzy tylko czekają na niezabezpieczonego gracza, aby dobrać mu się do skóry. Żadną nowością nie jest fakt, że hakerzy ciągle wyciągają informacje ze stron internetowych i potrafią w nich naprawdę okropnie namieszać. To zadanie ułatwiają im luki bezpieczeństwa, których we Flashu nie brakuje.

Na tę chwilę Flash jest jeszcze dostępny, jednak nie jest wczytywany automatycznie. Wymaga od nas zatwierdzenia zgody na włączenie wtyczki. Z biegiem kolejnych miesięcy (do października 2017) jego bytowanie ma się coraz bardziej zawężać, aż w końcu całkiem zniknie. Żadna strona we Flashu nie będzie miała prawa bytu.

Czas na HTML 5

No cóż… można powiedzieć Umarł Król, niech żyje Król! Miejsce Flasha już od ponad dwóch lat podgryza technologia HTML5. To właśnie za jej pomocą mają teraz odtwarzać się tzw. Rich Media, czyli wszelkie dźwięki i video. Zastępca Flasha jest znacznie bezpieczniejszy i nie potrzebuje żadnych wtyczek, aby działać. Dodatkowo działa szybciej i zużywa mniej energii -a więc posiada atuty wspierające coraz bardziej postępującą technologię mobilną.

Zamień starą stronę na nową

Jeśli posiadasz stronę we Flashu, a nie chcesz przestać istnieć w sieci, skontaktuj się z Nami, a stworzymy dla Ciebie nowszą i bezpieczniejszą witrynę! 

Obecnie brak komentarzy