Jeśli zwrot CMS nic Ci nie mówi, a planujesz stworzenie strony www –  koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Z pewnością z CMS’em zetkniesz się podczas wczytywania się w tematykę tworzenia stron internetowych. Możliwe, że znajdziesz go w ofertach jakie złożą Ci agencje interaktywne, jeśli poszukujesz wykonawcy dla swojej strony internetowej. Warto, abyś wiedział co oznacza, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć nieporozumień w rozmowach ze specjalistami.

CMS pozwoli Ci edytować stronę www

„Chcesz móc samodzielnie edytować swoją stronę? Upewnij się, że wykonawca postawi ją na CMSie”

Czym jest CMS? Bez zbędnych teorii? Panelem, który umożliwi Ci edytowanie strony bez pomocy programisty. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, aby dodać na swoją witrynę nowe treści, zdjęcia czy aktualności. Możesz to zrobić w dogodnej dla Ciebie chwili, przy kubku kawy, podczas przerwy w pracy czy też w podróży (o ile masz przy sobie komputer i dostęp do sieci). To wygodne rozwiązanie dla właścicieli stron, które często zmieniają ofertę, dbają o dzielenie się nowinkami czy publikują promocje. CMS w takich sytuacjach pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.

Jaki CMS wybrać?

Skoro już wiesz, że w Twoim przypadku warto zdecydować się na CMS, do wyboru masz trzy opcje:

  • wykupienie licencji na gotowy panel
  • skorzystanie z darmowego rozwiązania Open Source
  • zlecenia napisania dedykowanego systemu

Licencjonowany CMS

wiąże się z wykupieniem licencji gotowego skryptu od jego autora. Przypomina trochę Open Source (o którym opowiemy poniżej) z tą różnicą, iż otrzymujesz dodatkowo wsparcie w razie problemów i większe bezpieczeństwo kodu systemu.

CMS udostępniany na zasadzie Open Source

to system, za który nie musisz zapłacić. Cechuje się otwartością kodu, w który mogą ingerować wszyscy jego użytkownicy udoskonalając go, tworząc do niego wtyczki i różne rozszerzenia. Najpopularniejszym na świecie typem takiego rozwiązania jest WordPress. Biorąc pod uwagę możliwości rozbudowywania tych systemów jest to dość bezpieczne rozwiązanie, ale powiązane ze sporą ilością aktualizacji. O ile sam proces instalowania udoskonalonych wersji raczej nie przysparza problemów, to już ich wpływ na funkcjonowanie i przede wszystkim wygląd strony nie jest tak wygodny. Często po wgraniu nowszych wersji trzeba i tak zgłosić się do osoby, która stworzyła naszą stronę i zlecić jej poprawki błędów jakie spowodowały aktualizacje CMS’a.

Dedykowany system

Tzw. „dedyki”, które są Tworzone specjalnie pod wymagania Klienta. Ich złożoność ogranicza praktycznie tylko kreatywność programisty i specyfika stron, pod którą są pisane. Mogą zostać wyposażone w funkcje jakich nie proponuje żaden z dostępnych w danej chwili na rynku system. Właśnie taka personalizacja jest ich największą zaletą, jednak przez to generują znacznie wyższe koszty.

Jeśli nadal nie wiesz jaki system wybrać do swojej strony, pamiętaj, że dobra agencja interaktywna zawsze pomoże Ci w wyborze najlepszego dla Ciebie rozwiązania.